Homestyling

BLOG O DESIGNU, ARCHITEKTUŘE A UMĚNÍ

Kontakty

Email: info@architektara.cz
Tel: +420 777 44 30 10

VINTAGE V MODERNÍM INTERIÉRU

 Vintage styl je často užívaným pojmem v mnoha odvětvích, a bezesporu nejčastěji se pojí s módou a designem. Ať už mluvíme o cenných starožitnostech, zajímavých kouscích objevených na půdách nebo trendy replikách s patinou starých časů, jejich vkusné a stylové umístění do moderního interiéru může být úžasnou výzvou.

Podívejte na naše tipy, kterými se inspirovat, aby výsledek opravdu stál za to.

Vintage jako dominanta místnosti 

S dostatkem odvahy může být vintage nepřehlédnutelnou a zároveň funkční dominantou místnosti. V takových případech je důležité rozplánovat ostatní nábytek a doplňky v jeho okolí tak, aby interiér působil přirozeně ale zároveň v něm hlavní kousek nezanikl.

homestyling_vintage_v_interieru1

 

Oblíbenou vintage dominantou interiérů jsou gauče a křesla v obývacích pokojích. Ty můžete elegantně zakomponovat například do minimalistického designu a zemité palety barev. Takovou paletu využijte na maximum a nebojte se s jednotlivými odstíny experimentovat. Kromě barev nezapomínejte na provázání materiálů, které by se také měly doplňovat.

Pokud jste milovníky živějších interiérů s větším spektrem barev a kombinací, držte se drobného designového pravidla, díky kterému bude váš interiér působit jako atraktivní celek, namísto náhodného chaosu.

Každý kousek by měl být s nějakým dalším propojen jedním ze tří faktorů: barvou, materiálem nebo strukturou

Tak vedle sebe můžete skládat nábytek a doplňky z různých historických ér společně s těmi soudobými, a vytvořit tak souhru vzorů, barev a stylů. Pokud je toto cesta, kterou se rozhodnete vydat, na dramatičnosti můžete místnosti dodat také výraznější barvou zdí. Tu volte spíše v pastelových tónech, aby nepůsobila příliš agresivně. Nezapomeňte pak také na bílé aspekty k vyvážení a celkovému odlehčení prostoru.

homestyling_vintage_v_interieru2

Vintage doplňky

Pokud chcete váš domov pouze ozvláštnit vintage doplňky nebo starožitnostmi, vodítkem by pro vás měl být primárně vlastní pocit z daných kousků. Málokdy je správnou cestou spontánní nákup různých dekorací jen proto, že nějaké chceme doma mít. Buďte trpěliví a dříve či později jistě narazíte na takovou, do které se opravdu zamilujete. Bude tak víc než jen ozdobou interiéru a její umístění v prostoru pro vás bude intuitivnější.

Větší množství různých doplňků můžete seskupovat, aby vytvořily vizuálně výraznější efekt a „neztratily“ se mezi ostatním, moderním vybavením. K sobě nemusíte dávat jen dekorace stejného typu nebo ze stejného období, ale v podstatě jakékoli. Přidat můžete také na příklad černobílé rodinné fotografie v okrasných rámečcích, suvenýry z cest nebo vlastní tvorbu. Vodítkem pro vás může opět být výše zmíněné pravidlo provázání barev, materiálů nebo struktur. Díky tomu vznikne zákoutí, které bude nepřehlédnutelným a vkusným prvkem kterékoli místnosti.

 

homestyling_vintage_v_interieru4

Kde sehnat vintage vybavení a doplňky

Podívat se můžete nejen na půdu prarodičů, ale na mnoho originálních kusů narazíte na trzích a bazarech naživo i online. To, co někomu jinému doma překáží, může být zrovna pro vás poklad a perfektní doplněk.

homestyling_vintage_v_interieru5

 

Pokud nehledáte pouze vintage originály, tento styl je v dnešní době populární také ve větších řetězcích a najdete ho tedy jako nové zboží v mnoha obchodech s nábytkem a bytovými doplňky.

 

Category:
Date: