Osvětlení je jedním z nejdůležitějších aspektů každého interiéru, ať se jedná o přirozené nebo umělé světlo. Správný výběr, kombinace a vrstvení jsou jasnou cestou k perfektní atmosféře pro práci i odpočinek. V množství typů svítidel, které dnes na trhu najdete je dobré myslet nejen na design, ale také na nejvhodnější osvětlení prostor z pohledu teploty světla, úhlu osvětlení a vrstvení.
Konkrétně teplotu chromatičnosti světla, lze popsat jako barvu světla, která významně ovlivňuje atmosféru prostoru. Pohybuje se na světelné škále od žluté až po modrou a každá je využitelná pro jiné účely a v jiných místnostech, protože lidské oko i mozek na ně reagují odlišně. Měří se jednotkou Kalvin, jejíž rozpětí je uvedeno na každé žárovce.
Žlutému nebo oranžovému odstínu říkáme teplé světlo. Vytváří totiž hřejivý pocit útulnosti a působí uvolňujícím a uklidňujícím dojmem. Představit si ho můžete jako barvu světla svíčky nebo standardní žárovky. Hodí se proto do místností určených k relaxaci, protože našemu mozku evokuje západ slunce a tedy značí čas na odpočinek. To platí především se snižující se jasností světla. Typicky ho proto najdeme například v ložnicích nebo v obývacích pokojích.
image ©architektara.cz
Za denní se považuje teplota světla, která se nejvíce blíží přirozenému světlu. Pro člověka je tato teplota nejpřirozenější a nejpohodlnější při každodenních aktivitách například jako hlavní osvětlení v kuchyni, koupelně nebo v pracovně. Naše oko vnímá denní odstín bílé jako neutrální, takže jsme v takovém prostředí schopni dobře fungovat a prodloužit si krátké zimní dny nebo rozjasnit místnost při zatažené obloze.
photo ⒸJean van der Meulen
Studený odstín bílé může sahat až do modré škály a je častěji využívaný v komerčních nebo kancelářských prostorech. Jedná se o poměrně ostré jasné světlo, které stimuluje soustředění a potlačuje v nás únavu. Přestože nic nebrání umístění takového světla ani do domácí pracovny, je dobré se mu vystavovat přes den spíše než ve večerních hodinách.
Úhel osvětlení si představíte jako prostor, který dokáže daná lampa osvětlit. Příkladem úzkého úhlu osvětlení je například malá ruční svítilna, naopak široký úhel osvětlení mají stropní lustry. Pro světla s užším úhlem osvětlení je důležité vhodné umístění, ať už pro dekorativní účely (nasvícení uměleckého díla) nebo pro praktické účely (ke čtení). Typicky jsou tato světla nastavitelná a pohyblivá.
Jednotlivá světla v interiéru můžeme rozdělit do tří kategorií dle jejich využití: okolní, akcentní a funkční (pracovní). Využitím světel všech tří kategorií dodáme prostoru hloubku a sobě možnost kontroly nad specifickou atmosférou. Jedno osvětlení může také spadat do více než jedné kategorie.
Jedná se o hlavní osvětlení místnosti, přirozené nebo umělé, které je rozptýlené ve většině prostoru. Toto světlo má široký úhel, a proto je ze všech nejjemnější. Může být reprezentováno stropním lustrem, stropními bodovými světly, nebo i stojací lampou v menších prostorech. Jejich jednoduché osvětlení pak doplňují akcentní a funkční světla pro vytvoření zajímavějšího a také praktičtějšího prostoru.
@ www.vunedreva.cz
Úkolem akcentního osvětlení je přivést pozornost, zvýraznit a podpořit efekt některého aspektu místnosti. Může se jednat na příklad o nasvícení obrazu na zdi, podsvícení dominantního kusu nábytku, nebo o využití designových světelných doplňků v prostoru. Pro tento účel se často využívají světla s užším úhlem a také LED pásky.
@ www.architektara.cz
Funkční nebo také pracovní světla, jak název napovídá, jsou účelným osvětlením místa ke specifické aktivitě. Jedná se lampičky na pracovním stole či nočním stolku, osvětlení pracovního prostoru kuchyňských linek nebo nasvícení koupelnového zrcadla. Při jejich výběru mějte na mysli celkové rozložení místnosti a všechny aktivity, které v ní mohou zároveň probíhat, aby se světlo nestalo rušivým elementem.
@ www.architektara.cz
Se všemi výše zmíněnými aspekty a vlivem, který má interiérové světlo na náš každodenní život, opravdu stojí za to se více zamyslet nad rozložením osvětlení i nad výběrem žárovek, které využijete. Průvodcem vám mohou být otázky jako Jakou atmosféru chci v dané místnosti vytvořit? Jakou funkci toto světlo plní? Co by toto světlo nemělo dělat?
Díky nim bude výběr jistě o něco jednodušší.