Homestyling

BLOG O DESIGNU, ARCHITEKTUŘE A UMĚNÍ

Kontakty

Email: info@architektara.cz
Tel: +420 777 44 30 10

Rustikální styl

Základní prvky rustikálního stylu:

Jeden z nepřehlédnutelných dlouhodobých trendů, připomínající nádech starých časů v současných interiérech, tím je rustikální styl. Charakterizují ho především přírodní materiály a jednoduchá jemná paleta barev.

Tuto jednoduchou charakteristiku lze však pojmout z mnoha stran a přizpůsobit ji vlastnímu vkusu. U nás se jako rustik vnímá styl připomínající staré chalupy a selská stavení, tím však spektrum rustiku nekončí. Pojmout ho totiž můžeme z perspektivy kterékoli země a ozvláštnit tak své bydlení na příklad rustikálním stylem v nádechem přímořského města nebo kovbojského divokého západu.

Ať se vydáte cestou venkova střední Evropy, nebo na vás zapůsobí staré časy jiných míst, rustikální design spojuje 5 základních prvků, které můžete najít v každé jeho variantě.

homestyling_Základní prvky rustikálního stylu:

© www.vunedreva.cz

Přírodní materiály – rustikální styl si zakládá na autenticitě a přirozenosti prostoru. Nábytek je proto většinou z masivního dřeva, pouze s nejnutnější povrchovou úpravou. Oblíbené jsou drásané povrchy, na kterých výrazněji vynikne textura dřeva, a nábytek tak dostává opravdový nádech starých časů. Doplňkovými materiály bývají kov nebo kámen, ne však v moderním pojetí minimalistických linií a leštěných povrchů, ale spíše v jejich hrubším provedení. V textilních doplňcích dominují lněné nebo bavlněné látky.

Populární jsou v rustice odhalené cihly na zdech, nebo kamenné obklady. Ty se dají nahradit poměrně důvěryhodnými 3D tapetami, které dají místnosti rustikální šarm bez nutnosti většího zásahu.

Typickou součástí jsou také repasované straší kousky nábytku, které je možné upravit a opečovat svépomocí, nebo je koupit již připravené do interiéru.

Jemné a pastelové barvy —  Od přírodních materiálu se odráží také škála barev, se kterou tento styl pracuje. Jedná se především o barvy, které najdeme právě v přírodě. Setkat se tak můžeme i s pastelově barevným nábytkem v zelených, modrých nebo béžových tónech. Výraznější a tmavé barvy můžeme najít u doplňků, stále je však důležité se držet odstínů, které můžeme najít v přírodě. Proto se tento styl vyhýbá velmi křiklavým nebo neonovým barvám.

Jednoduché doplňky – Myšlenky nás svádí k mnoha doplňkům připomínajícím staré časy jako jsou malované šálky a džbánky nebo vyřezávané drobnosti. V tomto případě však platí, že méně je více. Surovost tohoto stylu je poměrně výrazným prvkem sama o sobě, a nejvhodnějším doplněním jsou jednoduché předměty, které nechají rustiku vyniknout. Pokud chcete vnést trochu rustiky i do vašeho současného interiéru, podívejte se na příklad po krakelovacích barvách, které po zaschnutí vytvoří popraskaný efekt. Můžete tak ozvláštnit třeba rámečky, květníky a další dekorace v bytě.

https://homestyling.cz/portfolio-item/rustikalni-styl/

©www.vunedreva.cz

Uvolněný design – Přestože je rustikální design promyšlený a záměrně stylizovaný, působí ležérně a přívětivě. Nenajdeme zde aranžovaná místa, na která jako by se nesmělo sáhnout, ani povrchy, na kterých je vidět každá šmouha. Jednotlivé doplňky působí, jako byste ji právě čirou náhodou umístili na perfektní místo. Úkolem rustiku je vytvářet útulný a velmi přirozený prostor.

https://homestyling.cz/portfolio-item/rustikalni-styl/

© www.vunedreva.cz

Restaurované kousky s příběhy — Moderní zajímavostí, která však není tak snadno dostupná, je znovuvyužití dřeva, které už za sebou má svůj dlouhý příběh. Dřevo mohlo desítky let plnit funkci okenic, podlah nákladních vagonů vlaku nebo konstrukce lodi, a přestože už své původní využití nenachází, jeho kvalita a historie jsou nezměrné. Proto se z něj následně mohou vyrobit desky stolů nebo rámy zrcadel, právě v rustikálním stylu, který drsnou krásu a příběh materiálu ocení.

Category:
Date: