Homestyling

BLOG O DESIGNU, ARCHITEKTUŘE A UMĚNÍ

Kontakty

Email: info@architektara.cz
Tel: +420 777 44 30 10

Odkud pochází organické bydlení

Dnes se zdá, že termíny jako úsporná budova nebo organické bydlení, včetně konceptů a technologií, které jsou s tím spojené, se objevily teprve před „pár“ léty.  Jenže opak je pravdou.

 

homestyling_oranicke bydleni

Frank Lloyd Wright

Průkopník organické architektury

Jeden z nejvlivnějších amerických architektů 20.století, Frank Lloyd Wright, již na začátku minulého století vyvinul svůj vlastní osobitý styl v architektuře, kterému se dnes říká organická architektura.

 

Wright byl architekt, společenský kritik a vizionář, proslulý svým osobním životem stejně jako svými ikonickými architektonickými díly. Wright stál u základů organické architektury a tvrdil, že architektura by měla být přizpůsobena svému prostředí a být produktem svého místa, účelu a času. K jeho nejslavnějším tvorbám patří rodinný dům Fallingwater a Guggenheimovo muzeum v New Yorku. Osm z jeho staveb je zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO.

 

 

homestyling_organicke bydleni

Dům Fallingwater nebo Edgar J. Kaufmann Senior Residence navržený architektem Frankem Lloydem Wrightem

 

Fallingwater neboli vila nad vodopádem byla navržena a postavena pro rodinu Kaufmannových v letech 1935-1937 v Mill Run, Pensylvánie. Po téměř 80 letech je toto nadčasové dílo hodnoceno jako jedna z nejkrásnějších staveb na světě, a to především díky propojení architektury s okolní přírodou a nádherným vodopádem. Jenže u architektury to neskončilo. Wright pokračoval ve svém organickém designu i uvnitř domu — navrhl nábytek z ořechového dřeva a použil kameny z nedaleké řeky pro výstavbu krbu. Otevřené prostory obývacích pokojů a jídelny mají velkoplošná okna, ze kterých si lze vychutnat nádherný výhled do lesa.

Vytvořením domu, který byl tak dokonale integrován s okolím, architekt přiměl jeho obyvatele a návštěvníky, aby se cítili, jako by byli součástí přírody.

 

Wrightovy stavby z období mezi lety 1899 a 1910 jsou ve stejnému stylu — tehdy se Wright inspiroval širokou plochou krajinou amerického středozápadu a tamní architekturou. Ve výsledku se stal průkopníkem odvážného nového přístupu k architektuře, který se později stal známým jako prérijní styl.

homestyling_organicke bydleni

Frederick C. Robie House — vila v prérijním stylu

Charakteristikou tohoto stylu jsou vodorovné linie, ploché nebo valbové střechy s integrací do krajiny, masivní konstrukce a surové materiály. Další charakteristikou prérijního stylu je spojení s přirozeným prostředím, a umístění schodiště s krbem v centru prostoru. Vnitřní stěny jsou minimalizovány, aby prostor zůstal co nejvíce otevřený, díky čemuž se stavba a okolí stávají jedním harmonickým celkem, s domem dokonale začleněným do krajiny.

 

Architekti se dodnes inspirují prérijním stylem a stále vznikají stavby v tomto nadčasovém designu

homestyling_organicke bydleni

© www.architektara.cz

Tento rodinný dům v prérijním stylu byl postaven v roce 2010 architektem Arou Abgaryanem ze studia Architektara. Dům splňuje veškeré životní potřeby dnešních rodin a zároveň zůstává věrným zásadám tohoto stylu.

 

První usonský dům, postavený ve Wisconsinu pro Herbert a Katherine Jacobsovi

homestyling_organice bydleni

 V reakci na velkou hospodářskou krizi, která postihla Spojené státy v roce 1929, začal Wright pracovat na dostupném bydlení, které se vyvinulo v tzv. usonský styl. Domy v usonském stylu nabízely jednoduchý design a zároveň krásné prostředí k bydlení, které si Američané mohli dovolit.

 

První usonský dům, který Wright navrhl pro novináře Herberta Jacobse, byl natolik populární mezi mladými architekty, že jeho majitel začal účtovat poplatky těm, kteří se na něj přišli podívat. Později se tento styl stal základem moderních domů pro střední třídu, které byly cenově dostupné a esteticky příjemné. Vzhledem ke zvýšení zájmu o takové domy v polovině dvacátého století Wright navrhoval usonské domy po zbytek své kariéry, s variacemi odrážejícími různé rozpočty klientů.

Wright změnil směr americké i světové architektury svým inovativním přístupem. Zakládal si na jednoduchosti designu a zároveň pohodlností prostoru k bydlení. Velké množství jeho inovací bylo začleněno do jazyka dnešní architektury.

 

Category:
Date: