Tiny house je fenomén, který se postupně rozšířil do světa ze Spojených států amerických, kde vznikl po roce 2008 s finanční krizí. Jeho myšlenkou je, jak vychází z anglického názvu, bydlení ve velmi malých domech s nízkou spotřebou a nízkými náklady. Typicky mluvíme o velikosti zhruba do 37m2 (40 feet), na kterou se vejde celá domácnost tak, jak si ji obvykle představíme. Domečky jsou často pojízdné, čímž jejich majitelé předchází nutnosti vlastnit pozemek, na kterém by budovali základy. Staly se tak symbolem svobody a života bez upoutání k jedinému místu nebo hypotékám.
Dnes se tato myšlenka posunula blíže potřebám širší veřejnosti. Tiny houses jsou designovým způsobem bydlení, který ctí maximální efektivnost využití prostoru a šetrnost k přírodě. Často jsou stavěny na vlastních pozemcích bez plánovaného přesouvání, a ani původní snaha o velmi nízké náklady na stavbu není nutně dodržována. Postupně se přichází na způsoby, jak žít pohodlný život na menším prostoru nejen pro volnomyšlenkáře a cestovatele ale pro spoustu dalších, kteří se oddají tomuto stylu života.
Na trhu nyní najdeme mnoho variant od pojízdných mini domečků podobných karavanům nebo maringotkám, přes nízkoenergetická obydlí podobná standardním domům, až po zcela soběstačné domky bez napojení na jakoukoliv veřejnou síť.
@Hauslein
Jedním z hlavních důvodů je ekonomický vývoj a rostoucí ceny nemovitostí. V České Republice rostou ceny domů, bytů i stavebních pozemků v podstatě nepřetržitě již mnoho let. Od roku 2010 se průměrná cena rodinného domu zvýšila o více než 25%. Ruku v ruce s cenami pak roste také objem poskytnutých úvěrů na bydlení. Lidé si tak buď nemohou dovolit vlastní bydlení, nebo o něj za takové ceny nestojí.
Výhodou původního konceptu tiny house měla být právě jeho nízká cena, především při využití recyklovaných materiálů a stavbě svépomocí. U nás je však tento koncept stále nový a jedná se spíše o zajímavost, kterou nabízí některé firmy za ceny podobné stavbě standardní dřevostavby. Navíc s designovým řešením interiéru specializovaným na nejefektivnější využití prostoru rostou ceny až k jednomu milionu.
Myšlenkou tiny houses je bydlení s ohledem na životní prostředí a okolí, ve kterém žijeme. Jedním z důvodů pro pořízení takového domu je právě snaha o snížení vlastní ekologické stopy, kterou zanecháváme na planetě. Využívány jsou proto primárně přírodní materiály. Typicky se jedná o dřevěné stavby, často zateplené izolací z ovčí vlny či konopí, s nízkou spotřebou. Technologickými vychytávkami jsou pak solární panely nebo recyklátory vody, které napomáhají k soběstačnosti bydlení.
Při správné péči a využití kvalitních materiálů mohou tyto stavby dělat svým majitelům radost desítky let.
Třetím velkým důvodem k životu v tiny housu je minimalismus ve své extrémní formě. I s využitím všech kreativních řešení prostoru doprovází bydlení méně věcí rozestavených na poličkách nebo schovaných v šuplících. O to méně času je pak potřeba na úklid a hledání věcí, a o to více času je možné věnovat jiným zábavnějším aktivitám.
Malé prostory je snadné velmi rychle zaplnit množstvím věcí, které spontánně nakoupíme. S minimalismem jsou proto také spojené další finanční úspory a šetrnost k životnímu prostředí plynoucí z obezřetnějších nákupů.
@Treehugger
Tiny house jsou spojeny s velmi specifickým životním stylem, který nemusí být pro každého. Možnost tento život alespoň zakusit dávají tiny houses, které si můžete pronajmou na víkend nebo dovolenou. Díky své velikosti jsou umístěny na zajímavých místech uprostřed přírody, vybavené pro pohodlí svých návštěvníků. Přináší nový způsob rekreace, a pro mnohé mohou být místem opravdového odpočinku od každodenního shonu.